Nieodpłatna pomoc prawna

Informujemy, że z dniem 2 stycznia 2023 r. na terenie powiatu parczewskiego uruchomione zostały punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Uruchomiono także usługę nieodpłatnej mediacji. Osoby przyjmowane są według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty.

Zgłoszenie zamiaru uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej lub otrzymania nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poprzez zapis pod nr tel. 83 355 14 70 (czynny tylko w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Parczewie).

Poradę może uzyskać każda osoba fizyczna, „która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej i złoży stosowne oświadczenie”. Takie oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

Administratorem danych osobowych zawartych w złożonym oświadczeniu jest Starosta Parczewski.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

  1. poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną” o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo administracyjnym, lub
  2. wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego lub
  3. sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo administracyjnym,  lub
  4. sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową,
  5. nieodpłatną mediację.

 Uprawnieni mogą uzyskać porady w zakresie:

  • prawa pracy;

  • przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej;

  • prawa cywilnego;

  • spraw karnych;

  • spraw administracyjnych;

  • ubezpieczenia społecznego;

  • spraw rodzinnych;

  • prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Pomoc nie obejmuje natomiast spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego
i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólne z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Nieodpłatna Mediacja jest metodą rozwiązywania konfliktów, w której uczestnicy poszukują najlepszych dla siebie rozwiązań. Osoba prowadząca mediację wspiera strony
w znalezieniu przez nie satysfakcjonującego porozumienia. Mediacja jest dobrowolna
i poufna. Mediacje prowadzi mediator, czyli osoba profesjonalnie przygotowana do rozwiązywania sporów, która jest niezależna, bezstronna wobec uczestników i neutralna wobec przedmiotu sporu. Nieodpłatna mediacja może być prowadzona w sprawach małżeńskich, rodzinnych, sąsiedzkich, konsumenckich i w innych kwestiach spornych, w tym również w sprawach toczących się już na drodze sądowej, o ile sąd nie skierował jeszcze sprawy do mediacji sądowej.

Usługa może obejmować również:

  • rozmowę informacyjną o możliwościach wykorzystania polubownych metod rozwiązywania sporów,

  • przygotowanie projektu umowy o mediacje lub wniosku o mediacje, który osoba inicjująca mediację wystosuje do drugiej strony sporu.

Nieodpłatna mediacja nie może być prowadzona w sprawach formalnie skierowanych do mediacji (przez sąd albo inny organ), a także w sprawach, gdzie zachodzi podejrzenie przemocy w relacji stron.

Osoba uprawniona bezpośrednio po udzielonej pomocy wypełnia dobrowolnie część B karty pomocy obejmującą opinię osoby uprawnionej o udzielanej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczonym nieodpłatnym poradnictwie obywatelskimi oraz umieszcza osobiście w specjalnie przygotowanej skrzynce na opinie znajdującej się w poczekalni opatrzonej opisem „Zwrot ankiety”. Ankieta jest anonimowa.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Parczerwie

 

Punkty Nieodpłatnej Pomocy Prawnej w powiecie parczewskim w 2023 r.

Pierwszy punkt zlokalizowany jest w budynku Starostwa Powiatowego w Parczewie przy ulicy Warszawskiej 24.

Nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne mediacje udzielane są przez radców prawnych i adwokatów zgodnie z następującym harmonogramem:

Harmonogram znajduje się w tym linku (pierwsza i druga tabela).

Drugi punkt został powierzony organizacji pozarządowej Fundacja Rozwoju Świadomości Obywatelskiej EXPERTO PRO BONO z siedzibą w Zamościu i prowadzony jest w 5 punktach mobilnych, które mieszczą się w Urzędach Gminy: Milanów, Podedwórze, Sosnowica, Dębowa Kłoda, Siemień.  Jest tam udzielana nieodpłatna pomoc prawna oraz świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, a także prowadzona nieodpłatna mediacja. Porady udzielane są przez radcę prawnego od stycznia do grudnia, zgodnie z następującym harmonogramem:

Harmonogram znajduje się w linku (trzecia tabela).

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa.

 
 
 

Nieodpłatna pomoc prawna Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

KOMUNIKAT
08
01
2024

KOMUNIKAT

Szanowni Państwo, od dnia 2 stycznia 2024 r. punkt świadczący nieodpłatną pomoc prawną oraz mediację w Starostwie Powiatowym w Parczewie oraz w Urzędzie Gminy Siemień, prowadzi dyżury według poniższego harmonogramu.

Czytaj więcej
Transmisja Sesja Rady Gminy online

Ikona Kamera

Gospodarowanie odpadami
Ikona worek na śmieci
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Ikona pomoc prawna
Dokumenty do pobrania
Ikona dokumenty
Odnawialne Źródła Energii

Ikona odnawialne źródła energii