BIP Dębowa Kłoda

Dożynki gminno-parafialne w Kodeńcu?>

Dożynki gminno-parafialne w Kodeńcu

8 września w Parafii Narodzenia NMP w Kodeńcu odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. To doskonała okazja do podziękowania za tegoroczne plony oraz prośba o opiekę Matki Najświętszej we wspomnienie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone jest właśnie tego dnia.

Uroczystości kościelne poprzedzone zostały wykładem historycznym „100 rocznica rekoncyliacji kościoła parafialnego Narodzenia NMP w Kodeńcu”, który wygłosił Stanisław Jadczak-regionalista. W wykładzie została przybliżona historia parafii, która sięga XVI wieku. Wówczas była to parafia prawosławna, która należała do prawosławnej diecezji włodzimiersko-brzeskiej, a po roku 1596 przekształciła się w diecezję unicką, gdzie następnie świątynia stała się świątynią unicką.

Kościół w Kodeńcu powstał w 1797 roku, zbudowali ją ludzie miejscowi. W 1875 roku Rosjanie postanowili tę cerkiew unicką przekształcić w prawosławną. To były bardzo tragiczne lata dla tego regionu. Dopiero w 1905 roku ukazał się ukaz tolerancyjny cara, który pozwolił Polakom, unitom opuścić prawosławie bez żadnej kary – wyjaśnił Stanisław Jadczak.

Centralnym punktem uroczystości była Msza święta, której przewodniczył ks. Andrzej Głasek-proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Horodyszczu.

Obecni byli również proboszczowie z pozostałych parafii tj.: Parafii Najświętszego Serca Jezusa z Dębowej Kłody – ks. Kanonik Tomasz Kostecki, proboszcz Parafii Opatrzności Bożej w Parczewie – ks. Stanisław Kulik, proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Sosnowicy – ks. Sławomir Moreń, proboszcz Parafii Św. Mikołaja w Milanowie – ks. mgr Jarosław Zalewski, ks. Norbert Taratycki – wikariusz Parafii Św. Jana Chrzciciela w Parczewie, proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kodeńcu – ks. mgr Ireneusz Zieliński.

We Mszy Świętej wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z Panią Wójt Gminy Dębowa Kłoda Grażyną Lamczyk oraz Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Dębowa Kłoda – Panem Stanisławem Woźniakiem. Ponadto obecni byli: Skarbnik Gminy Dębowa Kłoda – Pani Joanna Szczuchniak, Sekretarz Gminy Dębowa Kłoda- Pan Jerzy Krępski, a także Radni Rady Gminy Dębowa Kłoda, sołtysi oraz przedstawiciele rolników Pani Dorota Szwaj i Pan Jarosław Zieliński. Na uroczystościach w Kodeńcu pojawili się również zaproszeni goście. W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego wystąpił Pan Radosław Kozak-Dyrektor Kancelarii Sejmiku. Obecni byli także: Przewodniczący Rady Powiatu Parczewskiego – Pan Janusz Zieliński, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Parczewskiego – Pani Samanta Diana Lamczyk Kaczorek, Wójt Gminy Podedwórze – Pani Monika Mackiewicz – Drąg oraz Sekretarz Gminy Sosnowica Pani Anna Obel – Szurek. Pojawili się także przedstawicie służb mundurowych tj. Komendant Powiatowy Policji w Parczewie – Pan insp. Krzysztof Kozyra wraz z zastępcą Panem kom. Mariuszem Kawalerskim oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Parczew – Pan Witold Zakościelny, a także poszczególne delegacje ze szkół: Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej w Dębowej Kłodzie na czele z Panią Anną Przyczyną-Wicedyrektor szkoły wraz z Pocztem Sztandarowym oraz delegacja ze Szkoły Podstawowej w Kodeńcu z Panią Renatą Tchórz-Dyrektor szkoły. Cała uroczystość nie obyłaby się bez licznej obecności rolników i mieszkańców gminy Dębowa Kłoda w tym wiernych z Parafii NMP w Kodeńcu, a także okolicznych miejscowości.

Po uroczystej Mszy Świętej głos zabrała Wójt Gminy Dębowa Kłoda Pani Grażyna Lamczyk, która podziękowała celebransowi za  odprawienie nabożeństwa oraz proboszczowi parafii NMP w Kodeńcu za gościnność i uroczyste zorganizowanie dożynek. Tym samym Pani Wójt złożyła podziękowania i życzenia rolnikom oraz poszczególnym sołectwom i Kołom Gospodyń Wiejskich za przygotowanie pięknych wieńców i koszy dożynkowych złożonych w darze na ręce proboszcza Parafii Narodzenia NMP w Kodeńcu , ks. Ireneusza Zielińskiego. Następnie Pan Radosław Kozak w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego i Przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego przedłożył list na ręce proboszcza Parafii NMP w Kodeńcu i Wójta Gminy Dębowa Kłoda z podziękowaniami i życzeniami dla rolników.

Po uroczystości kościelnej Wójt Gminy Pani Grażyna Lamczyk oraz proboszcz parafii NMP w Kodeńcu ks. Ireneusz Zieliński zaprosili wszystkie zebrane osoby na poczęstunek przygotowany przez KGW Stępków i KGW Chmielów.