Zaproszenie do udziału w konkursach dla mieszkańców obszarów wiejskich

Dwie osoby spacerują po wiejskiej drodze wśród mgły, z tekstami informacyjnymi o konkursach dla mieszkańców obszarów wiejskich.
23
01
2024

18 stycznia br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie odbyła się konferencja inaugurująca cztery konkursy skierowane do mieszkańców obszarów wiejskich: Rolnik z Lubelskiego 2024, Ekolubelskie 2024, Nasz Sołtys 2024 oraz Kobieta Przedsiębiorcza w stylu EKO.

Ubiegły rok upłynął pod znakiem wielu wydarzeń na rzecz promocji i rozwoju obszarów wiejskich, wiele z nich ma już charakter cykliczny. Inicjatywy te od początku cieszyły się popularnością i spotykały się z pozytywnym odzewem społeczności lokalnych. Aby stale dążyć do promowania dobrych praktyk w rolnictwie oraz efektywnie przyczyniać się do rozwoju obszarów wiejskich, najbliższe trzy miesiące będą okresem rozstrzygania kolejnych edycji organizowanych konkursów.

– W naszym województwie mamy 1612 kół gospodyń wiejskich, a więc zajmujemy 3. miejsce w Polsce pod względem liczby kół. Województwo lubelskie to 3735 sołectw, w których sołtysi są prawdziwymi managerami naszych małych ojczyzn i organizują życie mieszkańców wsi. W konkursie Rolnik z Lubelskiego pokazujemy nowoczesne technologie, które sukcesywnie wdrażają lubelskie gospodarstwa i w niczym nie odbiegają od standardów europejskich. Mamy się czym pochwalić i kogo wyróżnić – zapewniał członek zarządu Zdzisław Szwed.

Rolnik z Lubelskiego 2024

To już V edycja konkursu skierowanego do rolników zajmujących się uprawą roślin i chowem zwierząt, którzy osiągają wyróżniające wskaźniki produkcji, wdrażają innowacyjne rozwiązania i umiejętnie korzystają z funduszy unijnych. Dbałość o estetykę zagrody, osiągnięcia podczas branżowych wystaw i konkursów oraz działania na rzecz ochrony środowiska także nie są bez znaczenia.

Tegoroczna edycja rozstrzygnięta zostanie w czterech kategoriach:

 • produkcja zwierzęca,
 • produkcja roślinna,
 • ogrodnictwo i sadownictwo,
 • producent-przetwórca.

Zwycięzcy otrzymają tytuł „Rolnik z Lubelskiego 2024”. Ponadto laureaci w każdej kategorii otrzymają także statuetki, dyplomy oraz nagrody finansowe o wartości:

 • I miejsce – 3000 zł,
 • II miejsce – 2000 zł,
 • III miejsce – 1500 zł
 • 3 wyróżnienia po 1000 zł w każdej kategorii.

Termin przesyłania zgłoszeń upływa 29 lutego 2024. Gala finałowa konkursu odbędzie się 4 kwietnia 2024.

Ekolubelskie 2024

Konkurs jest co roku przeprowadzany równolegle z „Rolnikiem z Lubelskiego”, to również V edycja wydarzenia. Inicjatywa ma na celu promowanie oraz upowszechnianie wiedzy w zakresie rolnictwa ekologicznego.

Zwycięzca konkursu zostanie uhonorowany tytułem „Lubelski Ekorolnik 2024”. Laureaci otrzymają także statuetki, dyplomy oraz nagrody finansowe o wartości:

 • I miejsce – 3000 zł,
 • II miejsce – 2000 zł,
 • III miejsce – 1500 zł,
 • 3 wyróżnienia po 1000 zł.

Termin przesyłania zgłoszeń upływa 29 lutego 2024. Gala finałowa konkursu odbędzie się 4 kwietnia 2024.

Nasz Sołtys 2024

To druga edycja konkursu zainicjowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Konkurs ma celu umożliwienie mieszkańcom wsi docenienia swoich sołtysów, którzy są aktywnymi liderami społeczności wiejskich, efektywnie wykorzystują fundusz sołecki i dbają o rozwój swoich regionów zgodnie z potrzebami mieszkańców.

Dla laureatów nagrodzonych prac Konkursowych zostaną wręczone statuetki oraz zostaną przyznane nagrody pieniężne o wartości:

 • I miejsce – 5000 zł,
 • II miejsce – 4000 zł,
 • III miejsce – 3000 zł,
 • 10 wyróżnień o wartości 2000 zł dla każdego wyróżnionego laureata tytułu „Nasz Sołtys 2024”.

Termin przesyłania zgłoszeń upływa 29 lutego 2024. Gala finałowa konkursu odbędzie się 5 kwietnia 2024.

Kobieta Przedsiębiorcza w stylu EKO

Konkurs jest kontynuacją „Kobiety Przedsiębiorczej”, która wcześniej odbywała się pod nazwą „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” i jest to już VI jego edycja. W tym roku motyw przewodni wydarzenia to efektywne i ekologiczne wykorzystanie składników potraw w kuchni. Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszeń. Uczestnicy mogą zgłaszać do 3 prac konkursowych w każdej z kategorii:

 • „Zamknięte w słoiku” – w tej kategorii oceniane będą przetwory,
 •  „Danie mięsne”.

Finał konkursu będzie poprzedzony czterema półfinałami:

 • 9 marca 2024 w Hotelu Drob w Urszulinie dla powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i włodawski,
 • 10 marca 2024 w Hotelu Marina w Nieliszu dla powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego,
 • 16 marca 2024 w Dworku Helena w Porosiukach dla powiatów bialskiego, łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego,
 • 17 marca 2024 w Rezydencji w Szczerym Polu w Bystrzycy Nowej dla powiatów kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, puławskiego, ryckiego, świdnickiego.

Podczas wymienionych półfinałów przewidziane są pokazy „Eko spiżarnia, czyli natura zamknięta w słoikach – warsztaty z Katarzyną Gubałą”. Wybierzemy się w kulinarną podróż do spiżarni pełnej naturalnych, ekologicznych przetworów. Ekspertka kulinarna z „Pytania na śniadanie” zaprezentuje metody zamykania jedzenia w słoikach, przetwory, które dodadzą nam zdrowia oraz wyjaśni, kiedy warto po nie sięgać. Nasza naturalna spiżarnia zapełni się lokalnymi warzywami, owocami oraz mięsem.

Termin przesyłania zgłoszeń upływa 26 lutego 2024.

 

Baner promocyjny "Rolnik z Lubelskiego 2024" z malinami w tle; zawiera logotypy i adresy internetowe związane z regionem Lubelskim.
Baner promujący "Ekolubelskie 2024" z rzędem kiełkujących roślin w ziemi na tle rozmytego zielonego lasu, z logo instytucji na dole.
Plakat z napisem "NASZ SOŁTYS 2024", przedstawiający sielski krajobraz z drewnianym domem, płotem i czerwonymi makami na pierwszym planie, z logotypami instytucji na dole.
Alternatywny opis zdjęcia: Grafika z napisem "Kobieta Przedsiębiorcza w stylu Eko" w centralnej części, otoczonym kolorowymi kwiatami i wzorami ludowymi na ciemnym tle z ornamentem.
Autor: Ewa Urban
Powrót
Transmisja Sesja Rady Gminy online

Ikona Kamera

Gospodarowanie odpadami
Ikona worek na śmieci
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Ikona pomoc prawna
Dokumenty do pobrania
Ikona dokumenty
Odnawialne Źródła Energii

Ikona odnawialne źródła energii