Jak segregować odpady

Szanowni mieszkańcy Gminy Dębowa Kłoda przypominamy o obowiązku prawidłowej segregacji odpadów.

Obowiązujące zasady segregacji odpadów komunalnych w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Dębowa Kłoda:

I.  Pozostałości z sortowania czarny pojemnik lub worek

Wszystko to czego nie wrzucamy do pojemnika/worka na papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio (np. zatłuszczony papier, pampersy, podpaski, zużyte chusteczki higieniczne, papierosy, resztki jedzenia nieulegające biodegradacji(np. mięso, kości)).

Uwaga !!! Niedopuszczalne są żarówki (PSZOK), baterie (PSZOK), gruz (PSZOK), popiół paleniskowy (PSZOK), trawa, liście, leki, strzykawki.

II.  Metale i tworzywa sztuczne – worek żółty

Odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, kapsle i zakrętki od słoików, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mlekach, sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach( np. szamponach), itp., plastikowe torby, worki, reklamówki i inne folie, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, zabawki z tworzywa sztucznego.

Uwaga !!!

Niedopuszczalne są butelki i pojemniki z zawartością (zmieszane-czarny worek/pojemnik), opakowania po lekach i zużytych artykułach medycznych (PSZOK), opakowania po olejach silnikowych (PSZOK), części samochodowe (stacja demontażu pojazdu), zużyte baterie i akumulatory (PSZOK), puszki i pojemniki po farbach i lakierach (PSZOK), zużyty sprzęt elektroniczni i AGD (PSZOK), plastikowe opakowania po niebezpiecznych środkach chemicznych i środkach ochrony roślin z gospodarstwa domowego (PSZOK), wkłady do zniczy ( zmieszane- czarny worek/pojemnik).

III. Papier i tektura – worek niebieski  

Odpady z papieru i tektury: makulatura, gazety, tektura ( także falista), książki z oddzielnie usuniętą twardą oprawą, katalogi, czasopisma, pudła tekturowe, koperty, ( pozbawione folii bąbelkowej).

Uwaga !!!

Niedopuszczalne są odpady zamoczone, oblepiane zabrudzeniami, otłuszczone lub naoliwione, papier lakierowany i powleczony folią, opakowania TetraPak, tapety, worki po nawozach, środkach ochrony roślin, cemencie, nasączone chusteczki pielęgnacyjne i ręczniki papierowe.

IV.  Szkło opakowaniowe – worek zielony

Butelki i słoiki po napojach i żywności (w tym butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych), szklane opakowania po kosmetykach ( o ile nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców).

Uwaga !!!

Niedopuszczalne inne gatunki szkła np. kryształowe, okularowe, żaroodporne, okienne, zbrojone, ceramika, porcelana, znicze z zawartością wosku, żarówki i świetlówki, reflektory, lustra, termometry, monitory, kineskopy i lampy telewizyjne.

V.   Popiół – worek ciemno szary lub brązowy

Pochodzący z gospodarstwa domowego popiół z węgla i koksu oraz popiół drzewny (gromadzony luzem w pojemnikach lub workach) bez opakowań, worków i kartonów.

VI. Odpady biodegradowalne – worek brązowy

Odpady warzywne i owocowe ( w tym obierki), gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, liście i kwiaty, trociny i kora drzew, niezaimpregnowane drewno, resztki jedzenia, (bez mięsa), suche rośliny ozdobne.

Uwaga !!!

Niedopuszczalne są kości zwierząt (pozostałości z sortowania-czarny worek/pojemnik), oleje jadalne (pozostałości z sortowania-czarny worek/pojemnik), odchody zwierząt(pozostałości z sortowania-czarny worek/pojemnik), popiół z węgla kamiennego (PSZOK), leki (PSZOK), drewno impregnowane (PSZOK), płyty wiórowe i pilśniowe (PSZOK), ziemia i kamienie (PSZOK).

Do pobrania

Ikona pdfUlotka, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [169.90 KB]

 

 
Powrót
Transmisja Sesja Rady Gminy online

Ikona Kamera

Gospodarowanie odpadami
Ikona worek na śmieci
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Ikona pomoc prawna
Dokumenty do pobrania
Ikona dokumenty
Odnawialne Źródła Energii

Ikona odnawialne źródła energii

{$static.static_content} {if !empty({$static.files})} {$static.files} {/if}