Mozaika środowisk tworzy korzystne warunki dla bytującej tu tak różnorodnej fauny. W czasie nawet krótkiego wypadu czy spaceru widuje się regularnie gatunki rzadkie i płochliwe. Nietrudno tu zobaczyć wydrę i bobra, potężnego łosia, a nawet wilka, których cała wataha żyje i rozmnaża się w Lasach Parczewskich. Spośród ptaków zwykle najwięcej emocji wywołują obserwacje takich gatunków jak chociażby: bielik, orlik krzykliwy, puchacz, bocian czarny i żuraw. Również każde stwierdzenie małego, ale niezwykle kolorowego zimorodka wywołuje uśmiech na twarzy.
W granicach gminy dominują tereny użytkowane rolniczo: pola uprawne, łąki i pastwiska. Te otwarte tereny skupione są w jej środkowej i zachodniej części. Jednocześnie, prawie 1/3 obszaru gminy porastają lasy, w mniej lub bardziej zwartej formie, zajmujące powierzchnię 6152 ha. W zdecydowanej większości należą do
Nadleśnictwa Parczew, a ich największym kompleksem są Lasy Parczewskie leżące w południowo zachodniej ćwiartce gminy. W tutejszych drzewostanach dominuje bór świeży i bór mieszany świeży.
Gmina odwadniana jest przez zlewnię rzek Piwoni i Zielawy. Charakterystycznymi cechami wszystkich tutejszych naturalnych cieków wodnych są ich małe spadki oraz kręte i płytkie koryta. Dodatkowo przez teren gminy przekopano melioracyjny Kanał Wieprz-Krzna, który jest najdłuższym kanałem w Polsce liczącym aż 140 km długości. W południowej części gminy leży największy tutejszy akwen -Jezioro Bialskie o powierzchni prawie 32 ha i maksymalnej głębokości sięgającej 18 m. To idealne miejsce dla różnych form wypoczynku, gdzie czysta woda spotyka się z piaszczystymi plażami urządzonymi od wschodniej i południowej strony akwenu. Ciągle rozbudowywana jest tu baza noclegowa i gastronomiczna. Na wczasowiczów czekają dobrze wyposażone ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe, pola kempingowe i namiotowe.
Warto też zajrzeć na pobliski Staw Wyklik, który jest bogatą ostoją ptactwa wodnego i łatwo tu o ciekawe, często zaskakujące obserwacje przyrodnicze. Podobne atrakcje czekają na całym ciągu stawów leśnych położonych wzdłuż drogi Białka - Uhnin.