Rozwój turystyki stanowi dużą szansę dla ogólnego rozwoju społeczno-gospodarczego gminy Dębowa Kłoda. Posiadane elementy potencjału turystyczno-rekreacyjnego, np.: rezerwaty przyrody, zabytki, czyste środowisko, produkty ekologiczne czy lokalne wydarzenia/imprezy wymagają pogłębionej analizy, a w jej następstwie istotnych zmian w postaci wykreowania z nich lokalnych produktów i usług turystycznych.
Planowane w tym zakresie działania gminy powinny zdecydowanie nawiązywać do uwarunkowań przyrodniczych, ochrony podstawowych procesów ekologicznych, ochrony wartości kulturowych, ale również wykorzystywać nowoczesne, a nawet innowacyjne metody i technologie, osiągając przez to charakter zrównoważonego rozwoju. Rozwój turystyki i rekreacji na terenie gminy uzależniony jest od wykorzystania jej naturalnych walorów przyrodniczych i kulturowych oraz zastosowania kompleksowych rozwiązań i niszy w dziedzinie zagospodarowania turystycznego.
Nie bez znaczenia pozostaje także pozyskanie i wykorzystanie zewnętrznych źródeł finansowania dla rozwoju bazy turystyczno-rekreacyjnej. Dodatkowo należy także szczególnie podkreślić rolę konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy dotyczących planowanych decyzji jej władz w zakresie kierunków rozwoju turystyki.
Najczęściej odwiedzanym miejscem w gminie jest Jezioro Bialskie oraz rezerwat „Królowa Droga”.
Jezioro Bialskie położone jest we wsi Białka, na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim w zlewni rzeki Konotopy. Jezioro ma kształt owalny o powierzchni 31,7 ha i objętości 2 158 000 m³, jego maksymalna głębokość to 18,2 m. Według badań Inspekcji Ochrony Środowiska w Lublinie jezioro posiada II klasę czystości. W sezonie letnim wykorzystywane jest w celach rekreacyjnych. Wokół jeziora zlokalizowana jest baza noclegowa w postaci domków letniskowych, ośrodków wypoczynkowych oraz pól kempingowych i namiotowych.
Z istniejących obiektów do sfery turystyki, rekreacji i wypoczynku zakwalifikować można:
Na terenie gminy funkcjonują 3 gospodarstwa agroturystyczne. Gospodarstwa te oferują swoim gościom wiele atrakcji turystycznych i rekreacyjnych, takich jak: grillowanie, biesiadowanie, wycieczki piesze i rowerowe, uczestnictwo w codziennych pracach gospodarzy oraz imprezach folklorystycznych. Turyści przebywający na urlopie w gospodarstwach agroturystycznych mogą zasmakować kuchni regionalnej.
Przez teren gminy przebiega trasa rowerowa w Lasach Parczewskich „Szlakiem Dzikiej Przyrody”, a także dwa szlaki turystyczne (piesze): „Partyzancki” i „Leśny