Do najcenniejszych zabytków gminy Dębowa Kłoda należą dwa kościoły w Kodeńcu i Białce. Oba obiekty sakralne zostały wpisane do rejestru zabytków i objęte są ochroną konserwatorską. Ponadto niemal cały obszar gminy obfituje w obiekty o historycznym znaczeniu.
Bednarzówka
Kapliczka przydrożna pochodząca z XIX wieku.
Białka
Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego z 1760 r. Świątynia ta, będąca dawną cerkwią unicką, została przeniesiona na obecną lokalizację z miejscowości Horodyszcze. Na ceglanej podmurówce wzniesiono drewniany kościół o konstrukcji zrębowej, którego ściany, tak z zewnątrz jak i z wewnątrz są szalowane. Obiekt ten ma nawę główną i dwie boczne. Podobnie jak w Kodeńcu nawa główna kościoła jest dwa razy szersza od bocznej. Świątynia ta była poddana zabiegom ochronnym w 1853 i po 1930 r.
W Białce tej jest jeszcze inny świadek historii, choć dotyczy zdecydowanie bardziej współczesnych dziejów regionu, to kopiec wzniesiony ku pamięci niemal setki pomordowanych tu w 1942 r. ofiar.
Chmielów
Kamienna figura z 1770 r. przedstawiają ca św. Jana Nepomucena. Rzeźba umiejscowiona jest na czworobocznym, murowanym cokole i stoi tuż przy drodze. Ponadto w zabudowie wsi odnajdziemy liczne przykłady starych, drewnianych domów. Pomiędzy nimi stoi także kolejny obiekt - pomnik Sybiraków.
Kodeniec
Kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1791 r. Ta dawna cerkiew, zbudowana z drewna na planie prostokątna zbliżającego się do kwadratu, ma konstrukcję zrębową. Nawa główna jest wydzielona trzema parami słupów, a jej szerokość jest dwa razy większa niż szerokość naw bocznych - od wschodniej strony dochodzi prezbiterium. Wnętrze świątyni pokrywa polichromia na sklepieniu klasycystycznym, a późnobarokowy ołtarz i wnętrze świątyni zdobią rzeźby i lichtarze z XVIII i XIX wieku.
Obiekt położny jest przy drodze do Krzywowierzby, a naprzeciwko niego, po drugiej stronie drogi, stoi drewniana dzwonnica o zrębowo-słupowej konstrukcji i dachu wykończonym ośmioboczną banią.
Jej wiek prawdopodobnie dorównuje samej świątyni.
Lubiczyn
Drewniana, oszalowana kapliczka słupowo-ramowej konstrukcji, która datowana jest prawdopodobnie na pierwszą połowę XIX wieku. W swoim wnętrzu chroni obraz Matki Boskiej Poczajowskiej z przełomu XVIII i XIX wieku oraz rzeźbę św. Jana Nepomucena.
Makoszka
Wzniesiony w połowie XIX wieku zespół zabudowań, który powstał na potrzeby ówczesnego nadleśnictwa carskiego. Stoi tu duży, drewniany dwór, okazała stajnia i zespół pomniejszych zabudowań. Współcześnie mieści się tu gospodarstwo agroturystyczne wraz ze stadniną.
Pachole
Pomnik Powstańców Styczniowych wzniesiony pośród pól.
Plebania Wola
Przydrożna kaplica i znajdujący się niedaleko pomnik ku czci ofiar pacyfikacji z 1944 roku.
Stępków
Drewniana kapliczka usytuowana tuż przy drodze.
Uhnin
Pomnik ku pamięci żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Pomiędzy drogą, a pomnikiem stoi stary krzyż.
Żmiarki
Stojący w pobliżu skrzyżowania, zbudowany z drewna, piętrowy młyn.